İSMAİL ARSLAN

Yalova Taşköprü Belediye Başkanı

18 Mayıs 1975 Taşköprü doğumluyum.

İlk ve orta öğrenimini Taşköprü’de tamamladıktan sonra Yalova Endüstri Meslek Lisesinden mezun oldum. Okul sonrası ticarete atıldım. 1995-1996 yılları arasında vatani görevimi tamamladım.

1997-2000 yılları arasında özel bir şirkette çalıştım. 2000-2004 yılları arasında sebze meyve ticareti ile uğraştım. 2005 yılında kendi şirketimi kurarak Yalova Sebze ve Meyve Halinde ticari hayatıma başladım. 2008 yılında Yalova Sebze ve Meyve Halinde dernek başkanlığına seçildim, halen bu görevimi yürütmekteyim. Evli ve üç çocuk babasıyım. Taşköprü Beldesinde Gıda ve İnşaat sektöründe hizmet vermekteyim.

2014-2019 yılları arasından Taşköprü Belediyesinde (Yalova) Meclis Üyesi olarak görev yaptım. 31.Mart.2019 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucu Taşköprü Belediye Başkanı olarak seçildim.  

SANAYİ

Sanayi

 Belde sınırları içinde ülkemiz ve dünya akrilik ve kimya sanayinin önemli kuruluşları mevcuttur. 1970’li yılların başında AK-SA fabrikasının kuruluş çalışmaları başlamış ve bir çok kişi fabrika inşaat alanına çalışmıştır. Sonrasında başka fabrikalar da yapılmaya başlanmış ve böylece iş imkanları artmıştır. Başka yerlerden Taşköprü’ye yerleşmeler nedeniyle, çevredeki tarla ve arsa fiyatları yükselmiştir. Artan nüfus ile beraber ihtiyaçlara cevap verebilecek bakkal, fırın, kırtasiye, marangoz atölyesi açılması ve pazar kurulması gibi ticari faaliyetler başlamıştır. Belde sınırları içinde yer alan AK-SA Akrilik- Kimya Sanayi akrilik elyaf, Ak-Al Tekstil Sanayi akrilik iplik, Ak -Tops Tekstil Sanayi akrilik tops, Yalova Elyaf ve İplik Sanayi akrilik elyaf, Ak-Akim Kimya Sanayi kimyasallar üreterek, Yalova ve ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Yalova’da halen faaliyette olan sanayi sitesi de Taşköprü beldesi sınırları içindedir. 375 işyeri kapasiteli olan Taşköprü Küçük Sanayi Sitesi, 1995 yılından bu yana hizmet vermektedir. Küçük Sanayi Sitesi, üyelerin kendi imkanları ile yaptırılmıştır. Taşköprü Küçük Sanayi Sitesi’nde karşılaşılan problem, 64 işyerinin yapılacağı alanda hafriyat sonrası meydana gelen heyelandır. İnşaat başlangıcında dikkate alınmayan bu durum, söz konusu dükkanların yapımı için hafriyata başlandığında ortaya çıkmış, Afet İsleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ile görüşülmesine rağmen mevzuat gereği herhangi bir sonuca varılamamıştır. Ekonomik kriz öncesi 276 faal işyerinde toplam 1200 çalışan bulunan Site, kriz nedeniyle kapasitesini düşürmek zorunda kalmış ve halen 209 faal işyeri ile 564 çalışanı bulunmaktadır.